اخرین نمونه کار ها

Imaazh

ایماژ جایی است که شما میتوانید براحتی سفارشات طراحی و گرافیک خود را بصورت آنلاین ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت پروژه شما انجام شود.

آدرس:مازندران بهشهر
تلفن:09112299169
ایمیل: info@imaazh.com

Imaazh

imaazh is a place that you can submit design and grafical orders with easiest way and take best feedback.

Address: behshahr,mazandaran s,iran
Phone: +98-911-229-9169
Email: support@imaazh.com

شکاف دیجیتال چیست

شکاف دیجیتالی چیست

اغلب ما اصطلاح شکاف دیجیتال ( Digital Divide) را نشنیده یا در خبرها از زبان سیاستمداران و سیاستگذاران شنیده ایم. اصطلاح شکاف دیجیتال هم‌چنین اصطلاحی رایج در گزارش‌های کلان حوزه‌ی فناوری اطلاعات استهمه‌ی این‌ها باعث می‌شود که کمتر به تعریف شکاف دیجیتالی و مصداق‌های آن فکر کنیم یا اصلاً ببینیم که نقش و جایگاه ما در برابر این پدیده چیست و کجاست.

تعریف شکاف دیجیتال چیست؟

نخستین سال‌هایی که اصطلاح شکاف دیجیتالی مطرح شد در دهه‌ی نود میلادی، معمولاً چنین تعریفی از آن شنیده می‌شد شکاف دیجیتالی به نابرابری‌های اقتصادی، آموزشی و اجتماعی بین دو گروه افرادِ دارای دسترسیبه کامپیوتر و اینترنت و افراد محروم از کامپیوتر و اینترنت اشاره دارد.شکاف دیجیتالی به فاصله‌ی رو به رشد میان افراد روستایی، ضعیف، مسن و محروم – با دسترسی اندک به کامپیوتر و اینترنت – و طبقه‌ی ثروتمند و متوسط جوان ساکن شهرها و حومه‌های آن‌ها اشاره دارد. این شکاف این توانایی را دارد که مانع بزرگی برای دسترسی به منابع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باشد.

نحوه رویارویی با شکاف دیجیتالی

وقتی شکاف دیجیتالی بر مبنای دسترسی یا عدم دسترسی به کامپیوتر و اینترنت تعریف شود، این نتیجه‌ هم حاصل خواهد شد که: «برای کاهیدن شکاف دیجیتالی، باید ضریب نفوذ اینترنت را افزایش داد.»طی سه دهه‌ی اخیر، گزارش‌های بسیاری با موضوع شکاف دیجیتال و با محوریت ضریب نفوذ اینترنت تنظیم و منتشر شده‌اند. البته گاهی اوقات، این نکته مطرح شده که:باید ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت را در نظر بگیریم و دسترسی با سرعت پایین (که معمولاً برای استفاده از سرویس‌های صوتی و تصویری مناسب نیست) را نمی‌توان مصداق اتصال به اینترنتدر نظر گرفت.اما همه‌ی این تعریف‌ها یک ویژگی مشترک دارند: «آن‌ها شکاف دیجیتالی را به عنوان شکاف در دسترسی به اینترنت و زیرساخت‌های ارتباط دیجیتال در نظر می‌گیرند.»

وضعیت  امروز شکاف دیجیتالی

امروز در بسیاری از نقاط جهان – از جمله کشور خودمان ایران – ضریب نفوذ اینترنت به سطح قابل قبولی رسیده استو دیگر تفکیک مناطق به دو دسته ی شهری و روستایی، یا شهری و حومه‌ی شهر و….، مانند دهه‌های قبل معنایی ندارد.حتی بسیاری از خانواده‌هایی که از نظر مالی ضعیف هستند، هم‌چنان هزینه‌های استفاده از اینترنت را در سبد مصرفی خود در نظر گرفته اند و حفظ می‌کنند.بنابراین به نظر می‌رسد که شکاف دیجیتال باید تعریف جامع‌تری پیدا کرده. تعریفی که OECD ارائه کرده از این منظر کمی بهتر استاصطلاح شکاف دیجیتالی یا همان Digital Divide به شکاف میان افراد، خانواده ها، کسب و کارها و نواحی جغرافیایی در سطوح مختلف اقتصادی-اجتماعی در دو محور زیر اشاره دارد:

  • فرصتِ دسترسی به تکنولوژی‌های ارتباطات و اطلاعات (ICT)
  • استفاده از اینترنت برای کاربردهای مختلف و متنوع

محور اول، همان چیزی است که بیشتر به سیاست‌گذاری‌های کلان دولتمردان و شرکت‌های عرضه،توزیع و مدیریت ترافیک اینترنت بازمی‌گردد. اما دومین محور، به شیوه‌ی استفاده‌ی تک تک انسان‌ها از اینترنت و ابزارهای ارتباطی اشاره دارد.

از این‌جا به بعد، پای نظریه‌پردازان و تحلیل‌گران مختلف به بحث باز خواهد ‌شد. کافی است عبارت Digital Divide یا شکاف دیجیتال را در گوگل سرچ کنید تا انواع مقاله‌ها و کتاب‌ها را در این زمینه از جمله سایت ما ایماژ ببینید.

اما یکی از نویسندگانی که در اکثر منابع مورد اشاره و استناد قرار گرفته Jan van Dijk است. او علاوه بر فعالیت دانشگاهی، در نقش مشاور هم در کنار نهادهای دولتی و بین‌المللی بوده و تجربیات ارزشمندی در این زمینه دارد.

فقط کافی است به این نکته توجه کنید که تعریف و تحلیل او از شکاف دیجیتالی در سال ۱۹۹۹، یکی از تعریف‌های رایج و مسلط در گفتوگو های امروزیِ جامعه شناسی تکنولوژی محسوب میشود. در زمانی که دغدغه‌ی اغلب در میان متفکران و تحلیل‌گران، فراهم آوردن فرصتی برای دسترسی به اینترنت برای مردم جهان بود، او تأکید داشت که شکاف دیجیتالی را نباید فقط به بحث ضریب نفوذ اینترنت و دسترسی به امکانات فیزیکی محدود کرد و باید جنبه‌های دیگر آن را هم در نظر گرفت.ما هم ساختار کلی محتوای این درس را بر اساس نگرش ون دایک، چیده و تنظیم کرده‌ایم.

و همچنین در وبلاگ ایماژ بخوانید

شکاف دیجیتالی چگونه شکل می‌گیرد؟

ون دایک در کتاب‌های شکاف رو به رشد(Deepening Divide)و جامعه شبکه ای(Network Society) علت شکل گیری شکاف دیجیتالی را – با ادبیات تقریباً یکسان – چنین شرح می‌دهد:دلیل مستقیمِ دسترسی نابرابر به تکنولوژی دیجیتال در جامعه، شیوه‌ی توزیع بسیاری از منابع است.

منظور  از منابع، صرفاً منابع مادی مانند درآمد و مالکیت تجهیزات نیست. بلکه منابع دیگر مانند منابع زیر نیز هست:

  • زمان (فرصت برای استفاده از رسانه‌های جدید)
  • منابع ذهنی (دانش فنی کافی)
  • منابع اجتماعی (شبکه و ارتباطاتی که به فرد برای دسترسی به تکنولوژی کمک کنند)
  • منابع فرهنگی (پاداش‌های فرهنگی و جایگاه و شأنی که هر فرهنگ، برای فردی که به تکنولوژی دسترسی دارد، قائل می‌شود)

 

همان‌طور که می‌بینید، توضیحات ون دایک در حدی کلی است

که تقریباً هر عاملی را در بر می‌گیرد.شاید مهم‌ترین پیام این تعریف، آن باشد که شکاف دیجیتالی را هرگز نمی‌توان به صورت کامل حذف کرد؛

چنانچه ‌که توزیع نابرابر منابع  آن هم با این تعریف گسترده را نمی‌توان از بین برد.

بنابراین، چه مردم و چه سیاست‌گذاران صرفاً می‌توانند در راستای کمرنگ کردن شکاف دیجیتالی

یا جلوگیری از گسترش شکاف دیجیتالی قدم بردارند.

اما خوش‌بینانه است که انتظار داشته باشیم

اصطلاح شکاف دیجیتالی روزی معنای خود را به کلی از دست بدهد.

ضمناً از این‌که جایی در این فهرست علت‌ها به دولت اشاره نشده، تعجب نکنید.

دولت‌ها و دولتمردان با سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود، نقش مهمی در توزیع منابع

که عبارت کلیدی این تعریف است  ایفا می‌کنند.

تبعات شکاف دیجیتال چیست؟

حتی بدون این‌که کسی برای ما تبعات شکاف دیجیتالی را فهرست کرده و شرح دهد،

خودمان می‌توانیم به سادگی بخشی از تبعات شکاف دیجیتالی را حدس بزنیم.

برای دانلود وکتور های حرفه ای در پالت اینجا را کلیک کنید
امید واریم بتوانید از این آموزش خوب استفاده کنید
برای آموزش حضوری و حتی غیر حضوری اپلیکیشن ها مرتبط به هم
در طراحی  مانند تری دی مکس و فتو شاپ با ایماژ تماس حاصل فرمایید

شکاف دیجیتالی چیست

منبع سایت متمم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *