اخرین نمونه کار ها

Imaazh

ایماژ جایی است که شما میتوانید براحتی سفارشات طراحی و گرافیک خود را بصورت آنلاین ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت پروژه شما انجام شود.

آدرس:مازندران بهشهر
تلفن:09112299169
ایمیل: info@imaazh.com

Imaazh

imaazh is a place that you can submit design and grafical orders with easiest way and take best feedback.

Address: behshahr,mazandaran s,iran
Phone: +98-911-229-9169
Email: support@imaazh.com

ایمیل مارکتینگ چیست آموزش نحوه شروع ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست آموزش نحوه شروع آن

ایمیل مارکتینگ یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین روش‌های بازاریابی در جهان آنلاین است.

شاید فکر کنید” دیگه کسی ایمیل‌هایش را چک نمی‌کنه” یا “همه سرشون به اینستاگرام گرمه!”

اگر با چنین دلایلی تا به حال برای کسب و کار خود ایمیل مارکتینگ نکرده‌اید. پیشنهاد می‌کنم این مقاله را بخوانید

و بعد ایمیل مارکتینگ را شروع کنید.ایمیل مارکتینگ یکی از قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی شماست، آن را فراموش نکنید.

چرا ایمیل مارکتینگ؟

در بین روش‌های بازاریابی آنلاین مثل بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات کلیکی،

تبلیغات بنری، بازاریابی محتوا، سئو و … در بیشتر آمارهای جهانی ایمیل مارکتینگ یکی از ۳ روش برتر از نظر نسبت بازگشت سرمایه( ROI) است. بسیاری از آمارها نشان می‌دهد هر هزارتومانی که برای ایمیل مارکتینگ هزینه می‌کنید، می‌تواند تا ۴۰۰۰۰ هزارتومان برای شما بازگشت سرمایه داشته باشد البته اعداد بالاتر از این را هم میتوان رویت کرد

به جز این، ایمیل مارکتینگ مزایای دیگری هم دارد:

 • امکان بازاریابی روی کاربر هدف
 • امکان آنالیز و بهبود بالای ایمیل مارکتینگ
 • امکان شخصی‌سازی بالای محتوای تبلیغ در این روش
 • امکان چند سطحی بودن تبلیغ و همراهی کاربر تا رسیدن به هدف تبلیغ

در کنار این نکات، ایمیل مارکتینگ یک روش تبلیغ دوستانه است.

به صورتی که اگر از روش صحیح ایمیل مارکتینگ استفاده کنید، کاربر قبلا موافقت خود را با دریافت ایمیل اعلام کرده است و هر زمان هم که بخواهد می‌تواند دریافت ایمیل از سوی شما را متوقف کند. در این شیوه شما یک بازاریاب مزاحم نیستید.

برای شروع ایمیل مارکتینگ، شما نیاز به یک لیست ایمیل، یک ابزار ارسال ایمیل، محتوایی که می‌خواهید ارسال کنید و امکان گزارش‌گیری و بررسی نتایج ایمیل مارکتینگ دارید.

ایمیل مارکتینگ چیست آموزش نحوه شروع آن

بخش اول: لیست ایمیل خودتان را بسازید

برای اینکه ایمیل مارکتینگ را شروع کنیم،

اول باید آدرس ایمیل افرادی را که می‌خواهیم برایشان ایمیل ارسال کنیم داشته باشیم.

یک اصل مهم در بازاریابی این است که اگر مزاحم باشیم به جای تبلیغ برندمان داریم آن را تخریب می‌کنیم.

همان کاری که خیلی از شرکت‌های ایرانی با SMSهای مزاحم تبلیغاتی انجام می‌دهند.

این مسئله در مورد ایمیل مارکتینگ جدی‌تر است، چون اگر ایمیل شما آزاردهنده باشد، کاربر شما را اسپم کرده و در نتیجه ایمیل‌های شما بعد از مدتی به بخش اسپم ایمیل‌ها می‌رود و سرویس‌دهنده‌ی ایمیل مارکتینگ، با شما قطع همکاری می‌کند.

ساختن لیست ایمیل، مخصوصا در ابتدای کار، بسیار سخت است. وقتی ما کاربری در سایتمان نداریم،

چطور از آنها ایمیل بگیریم؟ باید منتظر کاربران باشیم که خودشان به ما ایمیل‌هایشان را بدهند یا باید بانک ایمیل بخریم؟

لیست ایمیل بخریم یا نه؟ در مورد این سوال سه دسته جواب داریم، بیشتر مشاوران کسب و کار خیلی محکم می‌گویند نه و تمام. دسته دوم، فروشندگان بانک ایمیل هستند که خیلی محکم می‌گویند “بله بی تردید بخرید. اول کار از کجا می‌خواهید ایمیل پیدا کنید؟” اما دسته سومی هم هستند. این دسته از مشاوران خیلی محکم می‌گویند نه! اما آرام در گوشتان می‌گویند “حالا اولش یه لیست خوب بخر ولی فقط چندتا ایمیل بفرست که اسپم نشی” 😉

به دلایل زیر اصلا نباید سمت بانک ایمیل‌های موجود در اینترنت رفت:

 • لیست‌های ایمیل خریداری شده نرخ کلیکی نزدیک به صفر دارند
 • احتمال اسپم شدن شما بسیار زیاد است
 • بیشتر ایمیل‌های این لیست‌ها یا جعلی هستند یا فعال نیستند یا اصلا مرتبط با کسب و کار شما نیستند

اما اگر یک لیست ایمیل کاملا مرتبط و مناسب پیدا کردید حتما از آن استفاده کنیددر این مورد پایین توضیح خواهیم داد

استراتژی موفق ساخت لیست ایمیل شخصی از روز اول

شاید نزدیک به ۵۰ روش مختلف برای ساخت ایمیل پیشنهاد شده اما همه‌ی آنها اصول یکسانی دارند.

۱- چیزی برای ارائه داشته باشید: در قدم اول، شما باید چیزی برای ارائه داشته باشید که کاربر حاضر باشد در قبال دادن ایمیل، آن را دریافت کند. اگر سایتی قوی داشته باشید، می‌توانید بخشی از مقالات خود را محدود به اعضای سایت کنید. در این صورت کاربران حاضر به ثبت نام در سایت شما شده و ایمیل خود را در اختیار شما قرار می‌دهند. اما اگر سایت شما بازدیدکننده‌ی کمی دارد، شما می‌توانید یک هدیه تولید کرده و در برابر دریافت ایمیل، آن هدیه را به ایمیل کاربر ارسال کنید، مثلا یک تخفیف ۳۰ درصد برای محصولات فروشگاه‌تان یا یک ebook جذاب و ارزشمند.

وهمچنین در ایماژ بخوانید :آیابه یادگیری تری دی مکس فکر نکرده اید ؟

ایمیل مارکتینگ چیست آموزش نحوه شروع آن

۳- هدیه خود را تبلیغ کنید: به تعداد کم کاربران سایت خود اکتفا نکرده، و شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی هدیه خود را تبلیغ کرده تا کاربران برای دانلود به سایت شما وارد شوند. به جای پول دادن برای خرید لیست ایمیل، در سایت‌های مرتبط با کسب و کار خود، این هدیه را تبلیغ کنید. فقط دقت کنید برای گرفتن لیست ایمیل نیازی به تبلیغ‌های گران و بنرهای بزرگ نیست. به هزینه‌ای که برای ساخت این لیست می‌کنید توجه کنید قرار نیست این هزینه میلیون تومانی بشود.

ایمیل مارکتینگ با لیست دیگران

بالا گفتیم که نباید لیست ایمیل بخرید اما می‌توانید از لیست ایمیل‌هایی که در دسترس شما میباشد استفاده کنید. اگر سایت دیگری دارید که مرتبط با کسب و کار جدید شما است، می‌توانید از لیست ایمیل آن استفاده کنید یا حتی می‌توانید در ایمیل مارکتینگ آن سایت هدیه‌ی کسب و کار جدیدتان را تبلیغ کنید.با استفاده از این روش‌ها می‌توانید لیست ایمیل خود را بسازید. اما مطمئن باشید در ابتدای راه تعداد ایمیل‌های جمع شده بسیار کم است. اصلا نگران نباشید، تا کسب و کار شما وجود دارد، امکان رشد لیست ایمیل هم وجود دارد. بعد از مدتی خواهید توانست برای بخش‌های مختلف کسب و کار خود و اهداف مختلف تجاری آن لیست‌های مختلف بسازید و هدفمندتر کار کنید. در مورد ساخت لیست ایمیل صبور باشید و با همان تعداد کم شروع کنید و مطمئن باشید بانک ایمیل شما همراه کسب و کارتان رشد خواهد کرد.

بخش دوم: انتخاب یک سرویس ایمیل مارکتینگ مناسب

اگر شما بخواهید از سرویس‌های ایمیل مثل جی‌میل یا یاهو ایمیل انبوه ارسال کنید، خیلی سریع بلاک می‌شوید. زیرا این سرویس‌ها برای چنین کاری طراحی نشده‌اند. حتی سرویس ایمیل روی هاست شما هم توانایی ایمیل مارکتینگ ندارد. برای این کار حتما باید از سرویس‌های ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. این سرویس‌ها انواع امکانات ارسال و آنالیز ایمیل را دارا می‌باشد. اما از کدام سرویس استفاده کنیم؟

از یک سرویس ایمیل چه انتظاری داریم؟

 • معتبر باشد: تیغ اسپم شدن، همیشه بالای سر شماست، استفاده از یک سرویس غیر معتبر خطر چنین مشکلاتی را بسیار افرایش می‌دهد.
 • پنل کاربرپسندی داشته باشد.
 • امکانات مارکتینگ آن کامل باشد: هر روز ایده‌های بازاریابی جدیدی مطرح می‌شود که سرویس‌دهنده ایمیل باید قابلیت پیاده‌سازی آن‌ها را داشته باشد، امکاناتی مثل A/B testing، ویرایش‌گر قوی متن ایمیل، امکان ساخت کمپین و ….
 • امکانات آنالیز آن کامل باشد: بازاریابی بدون آنالیز لنگ می‌زند، این مسئله در ایمیل مارکتینگ نقش مهم‌تری دارد، سرویس شما هر چه از این نظر کامل‌تر باشد احتمال موفقیت شما هم بیشتر است.
 • قیمت آن مناسب باشد و با ایران مشکلی نداشته باشد

پنل‌های قیمتی در ایمیل مارکتینگ

بیشتر سرویس‌های ایمیل‌مارکتینگ پنل‌های خود را بر اساس تعداد ایمیل‌هایی که در آن ثبت می‌کنید

( یا تعداد ایمیل یونیکی که در ماه به آن‌ها ایمیل می‌فرستید)

چیده‌اند و شما محدودیتی در تعداد ارسال ایمیل ندارید. سطح اول این پنل‌ها نیز رایگان هستند

( به همین دلیل می‌توانید سرویس‌های مختلف را تست کنید و برای ابتدای کار نگران هزینه‌های دلاری این سرویس‌ها نباشید). البته برخی سرویس‌ها هم هستند که تعداد ایمیل ارسالی را در نظر می‌گیرند نه لیست ایمیل را.

یکی از سرویس‌های معتبر در جهان ایمیل مارکتینگ، سرویس میلر لایت است که تمام جنبه‌های یک سرویس‌دهنده عالی را دارد. تنها ایراد آن مسئله‌ی قیمت و روش پرداخت دلار است که آن هم مربوط به خودش نیست. پنل اول آن ۱۰۰۰ عدد ایمیل یونیک در لیست ایمیل است که برای کسب و کارهای نوپا بسیار مناسب است. قیمت‌های بعدی هم به صورت پله‌ای بالا می‌رود و حتی با وجود قیمت بالای دلار باز هم ارزشمند است. البته این فقط یک پیشنهاد است. شما می‌توانید سرویس‌های مختلف را بررسی کرده و از پنل رایگان آن‌ها استفاده کنید تا مناسب‌ترین سرویس‌دهنده را انتخاب کنید.

بخش سوم: ایمیل بفرستید!استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ خود را مشخص کنید

ما لیست‌های ایمیل را ساختیم و سرویسی هم برای ایمیل مارکتینگ تهیه کردیم،

اما قرار است چه چیزی را ارسال کنیم؟
دلایل مختلفی برای ارسال ایمیل وجود دارد اما اصل موضوع روی سه مبحث است:

کاربران جدیدی به سایت اضافه کنیم، کاربران قبلی را در سایت نگه‌داریم و میزان فروش سایت را افزایش دهیم.

شما باید بر اساس همین اهداف اصلی، استراتژی‌های مختلف را بچینید.

اگر ایده‌ی شما این است که ” تعداد ایمیل ارسالی که رایگان است پس هر روز ایمیل مارکتینگ کنیم”

خیالتان راحت باشد که شما شکست می‌خورید. رسانه‌ای که هر روز محتوای جدید داشته باشد،

تکراری می‌شود چه برسد به اینکه تبلیغاتی هم باشد! بسته به استراتژی خود می‌توانید تعداد محدودی ایمیل مارکتینگ اثرگذار در ماه داشته باشید. در زیر چند مورد از استراتژی‌های پرکاربرد ایمیل مارکتینگ ارائه شده است:

 • خبرنامه: این روش پرکاربرد، به افزایش بازدید سایت و ماندگاری کاربران کمک می‌کند.
 • در خبرنامه( که معمولا هفتگی یا ماهانه ارسال می‌شود) شما بهترین مطالب یا محصولاتی که به تازگی منتشر کرده‌اید را برای کاربران ارسال می‌کنید. خبرنامه‌ها معمولا بیشتر از ۴ بار در ماه ارسال نمی‌شوند و اصلا آزاردهنده نیستند. ولی نرخ بازشدن کمی دارند.
 • اطلاع‌رسانی: ممکن است خبری مهم یا مسئله‌ای به وجود آمده باشد( مثل آپدیت جدید محصول، تغییر قوانین و …) که بهتر است کاربران آن را بدانند. شما می‌توانید از ایمیل مارکتینگ برای اطلاع‌رسانی به کاربران و مشتریان خود استفاده کنید.
 • ارائه‌ی پیشنهادهای ویزه: ارسال کد تخفیف‌های مناسبتی و هر نوع هدیه و تخفیف ویژه از طریق ایمیل مارکتینگ این توانایی را دارد که فروش را افزایش دهد. این تخفیف‌ها بسته به امکانات مارکتینگ شما می‌توانند بسیار هدفمند و با نرخ بازگشت بالا طراحی شوند.

محتوا مهم است

بخش‌های یک ایمیل از عنوان گرفته تا دکمه‌ها، پس‌زمینه، محتوایی که می‌نویسید، همه و همه روی نتایج مارکتینگ شما تاثیرگذارند.در این مورد آزمون و خطا و انالیز ایمیل‌‌های قبلی می‌تواند به هرچه بهتر شدن مهارت شما در طراحی یک ایمیل خوب کمک کند.

نمونه‌ای از ایمیل مارکتینگ سایت zhaket.com

بخش چهارم: بررسی و آنالیز نتایج

گفتیم که یک سرویس‌دهنده‌ی خوب باید امکان آنالیز قوی را هم دارا باشد.

هر کاری در مورد بازاریابی انجام می‌دهید حتما باید آن را در مراحل مختلف آنالیز و بررسی کرده

تا برای بازاریابی‌های بعدی استراتژی خود را بهتر کنید. در مورد ایمیل مارکتینگ هم همین موضوع صدق میکند. معمولا سرویس‌های ایمیل مارکتینگ چند متغییر مهم را برای هر ایمیل ارسالی به ما نشان می‌دهند:

 • Total emails sent: تعداد ایمیلی که در این ایمیل مارکتینگ ارسال شده است
 • Open rate: تعداد کاربرانی که ایمیل را باز کرده‌اند
 • Click rate: تعداد کاربرانی که روی لینک‌های درون ایمیل کلیک کرده‌اند
 • Unsubscribed: تعداد ایمیل‌هایی که از عضویت در خبرنامه‌ی شما انصراف داده‌اند
 • soft bounce: تعداد ایمیل‌هایی که به دلیل مشکلات سرور دریافت‌کننده به مقصد نرسیده‌اند.
 • hard bounce: تعداد ایمیل‌هایی که به دلیل وجود نداشتن آدرس ایمیل مقصد یا بلاک شدن ادرس ایمیل شما از طرف سرور مقصد دریافت نشده‌اند.

البته سرویس‌های ایمیل اطلاعات دیگری نظیر دستگاهی که کاربر با آن ایمیل را باز کرده( کامپیوتر، موبایل و ..) و یا موارد دیگر را هم گزارش می‌دهند. در بررسی این گزارش‌ها حتما توجه کنید که:

 • نرخ باز شدن ایمیل همیشه خیلی کم‌تر از نرخ ایمیل‌های ارسالی است و نرخ کلیک خیلی کمتر از نرخ باز شدن ایمیل! پس اگر ۱۰۰۰ تا ایمیل ارسال کردید و فقط ۲۰۰ نفر آن را باز کردند و تنها ۵۰ نفر از طریق ایمیل وارد سایت شما شدند. چندان نگران نباشد البته به فکر بهترشدنش باشید
 • نرخ افرادی که از عضویت خارج می‌شوند یا نرخ‌های bounce باید بسیار ناچیز باشد.
 • اگر این اعداد بالای یکی دو درصد در ایمیل است یا شما لیست ایمیل خوبی ندارید یا محتوای مناسبی را در ایمیل‌های خود ارسال نمی‌کنید.

ایمیل مارکتینگ بخشی جذاب و دوست‌داشتنی در مدیریت سایت و کسب و کار است.

حتما وقتی این کار را شروع کنید از تاثیر جزئیات در نتایج شگفت‌زده می‌شوید. ایمیل مارکتینگ را هم باید آموخت و هم باید تجربه کرد چون استراتژی‌های مختلف ممکن است برای کاربران و شرایط کسب و کارتان نتایج متفاوتی را ایجاد کنند.

در نهایت به هیچ وجه کسب و کارتان را از مزیت‌های این روش موثر بازاریابی محروم نکنید.

برای دانلود وکتور های حرفه ای در پالت اینجا را کلیک کنید
امید واریم بتوانید از این آموزش خوب استفاده کنید
برای آموزش حضوری و حتی غیر حضوری اپلیکیشن ها مرتبط به هم
در طراحی  مانند تری دی مکس و فتو شاپ با ایماژ تماس حاصل فرمایید

منبع سایت همیار آکادمی

ایمیل مارکتینگ چیست آموزش نحوه شروع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *