اخرین نمونه کار ها

Imaazh

ایماژ جایی است که شما میتوانید براحتی سفارشات طراحی و گرافیک خود را بصورت آنلاین ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت پروژه شما انجام شود.

آدرس:مازندران بهشهر
تلفن:09112299169
ایمیل: info@imaazh.com

Imaazh

imaazh is a place that you can submit design and grafical orders with easiest way and take best feedback.

Address: behshahr,mazandaran s,iran
Phone: +98-911-229-9169
Email: support@imaazh.com

بازاریابی عصبی چیست کاربردهای نورومارکتینگ

بازاریابی عصبی چیست کاربردهای نورومارکتینگ

قدمت همه شاخه‌های بازاریابی یکسان نیست به طوری که برخی از شاخه‌های بازاریابی جدید هستند و اساسا در سال‌های قبل استفاده‌ای نداشته‌اند. بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ هم یکی از همین شاخه‌های بازاریابی جدید است که این روزها کاربر زیادی پیدا کرده‌ است. در ادامه مطلب به بررسی کامل این شاخه از بازاریابی می‌پردازیم.

بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ چیست؟

بازاریابی عصبی به کمک تفسیر امواج مغری توسط فناوری‌های EEG و FMI سعی می‌کند فروش شما را بیش‌تر کند. البته فروش بیش‌تر به کمک بازاریابی مستقیم نیازمند تحلیل برخی داده‌ها است که شاید این تحلیل نیاز به وجود یک کارشناس داشته باشد. معمولا دانشمندان به کمک جدیدترین تکنولوژی‌ها سعی می‌کنند فروش شرکت‌ها و برندها را افزایش دهند. تکنولوژی مورد استفاده بازاریابی عصبی نوعی عکس‌برداری‌های مغزی است که سعی می‌کند دلیل و تصمیم مشتریان در مورد عوامل محرکه را بفهمند و اقدامات مورد نیاز یک مشتری برای خرید را بهتر بفهمند و در کنند.

تاریخچه بازاریابی عصبی

همان طور که گفته شد نورومارکتینگ یکی از جدیدترین شاخه‌های بازاریابی است و جدید بودن آن به این معنا است که نسبت به دیگر شاخه‌های بازاریابی دیرتر معرفی شده است. بازاریابی عصبی در سال ۲۰۰۲ توسط یک استاد بازاریابی هلندی معرفی شد، اما تحقیقات اولیه این بازاریابی به سال ۱۹۹۰ برمی‌گردد.

قوانین بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ

بازاریابی عصبی هم مانند هر بازاریابی دیگر قوانینی دارد که در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم:

 • در بازاریابی عصبی نباید از ما استفاده کنید و همچنین از شرکت خودتان زیاد صحبت نکنید.
 • سریع به اصل مطلب بروید و حاشیه‌پردازی نکنید.
 • تصویرسازی کنید و ویژگی‌های محصول و خدمت‌تان را به شکلی درست به مشتری نشان دهید.
 • محصول و ویژگی‌هایش را به صورت قابل درک و ملموس ارائه دهید.
 • ابتدا و انتهای تبلیغ محصولات‌تان را جذاب تهیه کنید؛ چرا که بیش‌تر مردم به اول و آخر تبلیغ بیش‌تر دقت می‌کنند.
 • از احساسات استفاده کنید چرا که تعجب، خنده، ترس و… باعث ماندگاری در ذهن مخاطب می‌شود.

دلیل برتری بازاریابی عصبی نسبت به بازاریابی سنتی

بسیاری از کارشناسان بازاریابی عقیده دارند که استفاده از بازاریابی سنتی دیگر جواب‌گو نیست و برای رسیدن به یک فروش موفق باید از تکنیک‌های بازاریابی جدید استفاده کرد. نورومارکتینگ هم یکی از همین روش‌هایی است که کمک می‌کند شما بتوانید فروش بیش‌تری داشته باشید. مزایای بازاریابی عصبی نسبت به بازاریابی سنتی زیاد است اما در مقابل ممکن است ضعف‌هایی هم وجود داشته باشد. در ادامه چند مورد از دلایل برتری بازاریابی عصبی نسبت به بازاریابی سنتی را بررسی می‌کنیم.

 • توجه به تک‌تک نیازها و خواسته‌های مشتری
 • تحت تاثیرقراردادن مشتری به کمک پاسخ‌های احساسی و ناخودآگاه
 • بررسی دقیق میزان رضایت‌مندی مشتری از محصول یا خدمت
 • اندازه‌گیری دقیق واکنش‌های احساسی مصرف‌کننده محصول
 • محاسبه دقیق اثرات عمده تغییرات محصول یا خدمت

کاربرد بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ در دنیای تبلیغات و بازاریابی

بازاریابی عصبی یا همان نورومارکتینگ در دنیای تبلیغات امروز کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد که حتی در برخی از موارد این کاربردها یکسان نیستند. برای مثال ممکن است یک شرکت بازاریابی عصبی را به هدف فروش بیش‌تر به کار بگیرد اما شرکت دیگری در کنار رسیدن به فروش بیش‌تر به دنبال موارد دیگری هم باشد. تمامی این موضوعات بستگی به هدف آن برند یا مجموعه دارد. اما به هر حال بسیاری از کاربردهای این نوع بازاریابی بسیار پرکاربرد است که در ادامه آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

 • استفاده از نتایج در تحقیقات بازار
 • استفاده از نتایج در طراحی محصول و بسته‌بندی
 • استفاده از نتایج در شیوه قیمت‌گذاری و تخفیف‌ها
 • استفاده از نتایج در نوع تم و چیدمان فروشگاه یا سایت
 • استفاده از نتایج در ارائه خدمات به مشتری
 • استفاده از نتایج در تبلیغات

تکنیک های بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ

معمولا تمام شاخه‌های بازاریابی تکنیک‌ها و روش‌های منحصر به فردی برای اجرا و پیاده‌سازی دارند. بازاریابی عصبی نیز درست مانند دیگر مدل‌های بازاریابی تکنیک‌های خاصی دارد که استفاده از آن‌ها نه تنها می‌تواند باعث بهتر اجرا شدن بشود بلکه می‌تواند موجب سریع‌تر انجام شدن فرآیند بشود. ۵ مورد از مهم‌ترین و پرکاربردترین تکنیک‌ها در بازاریابی در ادامه این مطلب ذکر شده است.

 • مشاهده رفتار مشتریان به کمک ردگیری چشمی
 • بررسی و تحلیل فعالیت‌های عصبی مغز مشتریان
 • بررسی حالت‌های مختلف صورت و نوع لبخند مشتریان
 • استفاده از حواس پنج‌گانه
 • استفاده از مباحث روان‌شناسی در تحلیل داده‌های به‌دست آمد

آیا بازاریابی عصبی برای کسب و کارهای کوچک مناسب است؟

بازاریابی عصیی می‌تواند به تمام کسب‌ و کارها کمک کند اما باید در نظر داشته باشید که کاربرد و نوع استفاده از این بازاریابی ممکن است در هر شرکت متفاوت باشد. به طور کلی استفاده از این نوع بازاریابی هزینه‌های بسیار زیادی دارد به همین خاطر معمولا برندها و شرکت‌های بزرگ امکان استفاده از این بازاریابی را دارند. البته ممکن است کسب و کارهای کوچک قسمتی از مباحث نورومارکتینگ را استفاده کنند، ولی در حالت کلی به خاطر هزینه‌های زیاد امکان استفاده از همه تکنیک‌ها و مدل‌های بازاریابی عصبی برای شرکت‌های کوچک خیلی امکان‌پذیر نیست.

بزرگترین شرکت های مشاور بازاریابی عصبی در جهان

در سال‌های اخیر شرکت‌های زیادی به صورت تخصصی وارد مباحث نورومارکتینگ شده‌اند که البته برخی از آن‌ها خدمات دیگری هم در مباحث بازاریابی ارائه می‌دهند. از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های مشاور بازاریابی عصبی می‌توان به Forbes Consulting، Buyology، Neuro Insight، Sensory Logic اشاره کرد.

وضعیت بازاریابی عصبی در ایران

بازاریابی عصبی در ایران چند سالی است که رشد داشته است، اما هنوز هم شرکت یا برندی وجود ندارد که به صورت تخصصی فعالیت‌های بازاریابی عصبی در ایران ارائه دهد. البته مقالات و تحقیقات زیادی در وب فارسی منتشر شده است که می‌تواند در آینده موجب پیدایش شرکت‌های بزرگ در این زمینه باشد.

نمونه‌های موفق بازاریابی عصبی

تعداد شرکت‌هایی که از نورومارکتینگ استفاده کرده‌اند تا خدمات و محصولات‌شان را ارتقا دهند بسیار زیاد بوده و بررسی آن‌ها از توان این مطلب خارج است. به همین دلیل در ادامه مطلب تعدادی از نتایج به دست آمده شرکت‌های بزرگ را بررسی خواهیم کرد تا با نمونه‌های موفق بازاریابی عصبی بیش‌تر آشنا شوید.

 • استفاده از رنگ و صدای مناسب برای فروش بیش‌تر محصولات و خدمات
 • القا شدن کمبود کالا در تبلیغات برای ایجاد حس اضطراب در مشتری
 • استفاده صحیح از پاداش‌های کوچک و ظریف برای تاثیرگذاری بر مشتری
 • تنظیم درست قیمت در بازار

بازاریابی عصبی چیست کاربردهای نورومارکتینگ

جمع‌بندی

همان طور که مشاهده کردید بازاریابی عصبی شاید یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی در آینده باشد. هر روز جنبه‌های بیش‌تری از این بازاریابی در سطح دنیا به دست می‌آید و این نشان از کشش بالای این نوع بازاریابی است. استفاده از نورومارکتینگ در شرکت‌های کوچک شاید چندان به صرفه نباشد، اما توصیه می‌شود حتی شرکت‌های کوچک هم تکنیک‌های بازاریابی عصبی را بررسی کنند و موارد مفید را برای کسب و کارشان به کار بگیرند.

 

همچنین به وبلاگ ایماژ سری بزنید

 

امید واریم بتوانید از این آموزش خوب استفاده کنید
برای آموزش حضوری و حتی غیر حضوری اپلیکیشن ها مرتبط به هم
در طراحی  مانند تری دی مکس و فتو شاپ و…. با ایماژ تماس حاصل فرمایید

منبع سایت یکتانت

بازاریابی عصبی چیست کاربردهای نورومارکتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *